Dojčenie je prirodzená forma kŕmenia dieťaťa. V tele matky prebieha bezprostredne po narodení proces, ktorý spúšťa tvorbu mlieka potrebného pre výživu dieťaťa. Na to, aby sa tento proces spustil, musí mamička dieťa čo najskôr po narodení dieťa prisať k prsníku. Pokiaľ to však z rôznych príčin nie je možné, treba prsník ručne stimulovať, aby prsné žľazy dostali „informáciu“ o potrebe tvorby tejto zázračnej tekutiny.
Materské mlieko obsahuje dlhý rad zdraviu prospešných látok a svojim zložením je prispôsobené základným potrebám dojčaťa. Každá matka má zloženie odlišné, no vždy obsahuje presne to, čo vaše dieťa potrebuje. Najväčšiu časť tvoria bielkoviny, tuky a sacharidy – hlavne laktóza. Ďalej sú to oligosacharidy dôležité pre rast a aktivitu probiotických baktérií, polonenasýtené mastné kyseliny (ovplyvňujú priebeh zápalového procesu), nukleotidy na tvorbu a zrenie buniek imunitného systému a ďalšie vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a obranné látky. Materské mlieko je nenahraditeľné v prípade tvorby imunitného systému a v priebehu dojčenia počas prvých mesiacov života tvorí akýsi ochranný mechanizmus.
Existujú dohady, že niektoré mlieko je slabšie. Štúdie potvrdzujú, že nikdy nie je mlieko slabé. V prípade pochybností treba dieťa iba častejšie kŕmiť.
Čo však urobiť v prípade, že tvorba materského mlieka je podstatne nižšia ako potreby dojčaťa, alebo mamička z iných príčin nemôže dieťa dojčiť? Na trhu sú dostupné rôzne druhy dojčenskej výživy, ktorá sa rozdeľuje a dáva podľa veku dieťaťa: číslo 1 do 6 mesiacov života, číslo 2 do 12 mesiacov života a od prvého roku sa podáva výživa s číslom 3. Číslujú sa hlavne preto, lebo svojim zložením sa prispôsobujú zmenám v stravovaní dieťaťa, nakoľko po niekoľkých mesiacov sa už začne podávať aj iná strava, ktorá obsahuje vitamíny v rôznej podobe.
Každý výrobca poskytuje vo výžive všetky dôležité živiny, ktoré dieťa potrebuje. Pre tvorbu imunitného systému by sa v nej mali nachádzať nukleotidy, ktoré výrobca uvádza na výrobku. Taktiež by mala obsahovať oligosacharidy a prebiotiká. Niektoré majú aj probiotiká. Tie v prípade potreby môže matka poskytnúť dieťaťu aj v kvapkách alebo prášku. Možností je na trhu dostatok a netreba sa obávať, že si vyberiete slabú výživu. Môže sa však stať, že ju dieťa nebude dobre tolerovať. Vtedy si zvolíte inú a určite sa dopracujete k tej správnej, ktorú vaše dieťa bude obľubovať.
Pokiaľ teda nemôžete svoje dieťa dojčiť, nemusíte mať obavy. Na trhu sú výrobky naozaj kvalitné a poskytujú vášmu dieťatku to, čo pre svoj rast potrebuje. A keď bude mať spokojné bruško, budete spokojná i Vy.