Šetriť sa oplatí s peniazmi, elektrickou energiou či s vodou, no tukov sa treba zbavovať okamžite. Ak svoje telo nechávate odkladať tuk na horšie časy, nemôžete sa diviť, že pri pohľade do zrkadla, na svojej tvári úsmev nevyčarujete ani za nič.
Jednoduchá matematika
Spaľovanie a ukladanie tukov nie je nič komplikované. Ak ste úspešne ukončili základnú školu, mali by ste tento princíp pochopiť veľmi ľahko. Ako spaľovať a neukladať ? Veľmi jednoducho. Váš prísun energie nesmie presiahnuť jej výdaj. Presne táto školácka chyba stojí za väčšinou neúspechov pri chudnutí.
Naučte sa počítať správne
Tak a teraz zopár praktických príkladov, ktoré vám pomôžu asi najviac. Kalkulačky na výpočet príjmu a spaľovania kalórií nájdete aj v online forme. Verte, že si naozaj nemusíte platiť drahých výživových poradcov alebo osobných trénerov, ktorý od vás vezmú peniaze za to, že naťukajú na klávesnici niekoľko čísel.
V nasledujúcich riadkoch si môžete pozrieť orientačné hodnoty, ktoré spálite pri jednotlivých druhoch pohybu. Je však potrebné podotknúť, že ide naozaj o orientačné čísla. O tých konkrétnych totiž rozhoduje mnoho iných faktorov, ako je daná pohybová aktivita. Ide napríklad o vašu váhu, vek a taktiež fyzickú kondíciu, v ktorej sa nachádzate.
Za šesťdesiat minút rýchlej chôdze, spáli človek s váhou okolo osemdesiatich kilogramov, približne päťsto kilokalórií (kcal). Ak by ste však vážili asi o dvadsať kilogramov menej, za rovnaký čas, by ste spálili už len okolo tristo kilokalórií. O čosi efektívnejší je samozrejme beh. Osemdesiatkilogramový človek, za hodinu stredne rýchleho behu spáli až osemsto kilokalórií.
No a na druhej strane tu máme samozrejme príjem. Pre lepšiu predstavu uvedieme len niekoľko príkladov.
- 100 g slaniny – 800 kcal
- 100 g bryndza – 270 kcal
- 100 chlieb biely – 230 kcal
- 100 g brokolica – 30 kcal
- 100 g olivy – 150 kcal
- 100 g pomaranč – 55 kcal