Objavil sa na vašich nohách opuch, ktorý nemizne ani po niekoľkých dňoch a ustavičnom natieraní krémami na jeho zmiernenie? V tom prípade by ste mali čím skôr navštíviť svojho lekára. Môže ísť o nevinné preťaženie dolných končatín, ale taktiež o prvotné prejavy lymfedému.
Lymfatický opuch – čo to je a prečo vzniká
Lymfedém sa môže objaviť na akejkoľvek časti vášho tela. Vo väčšine prípadov však postihuje končatiny a obzvlášť tie dolné, teda nohy. Lymfa je tekutina, ktorá sa stará o prenos živín v imunitnom systéme. Jednou z jej úloh je prečisťovanie organizmu od toxických látok. Ak táto tekutina nemôže odtekať z tela, začne sa hromadiť na jednom mieste, v čoho dôsledku vznikne lymfatický opuch. Toto ochorenie je rovnako nebezpečné pre ženy aj pre mužov.
Existuje viacero príčin prečo k opuchu dochádza. Môže ísť o geneticky vrodenú poruchu ( v tomto prípade hovoríme o primárnom lymfatickom opuchu) alebo dôsledok operácie, či úrazu ( získaný lymfatický opuch ). Opuch môže vzniknúť na miestach, kde došlo k silnému úderu, zlomenine, popálenine alebo ožarovaniu.
Ako sme naznačili na začiatku, prvým prejavom je nemiznúci opuch. Ak sa teda s niečím podobným stretnete i vy, vyhľadajte bezodkladne lekára. Včasná liečba je v tomto prípade extrémne dôležitá.
Včasná diagnostika a dôkladná liečba
Liečba lymfedému nohy venasum.com spočíva najmä v nosení bandáží, kompresných pančúch, prístrojovej presoterapii a manuálnej lymfodrenáže. Dôležitý je taktiež pravidelný a vhodný pohyb v podobe terapeutických cvičení.
Pri lymfatickom opuchu musí pacient dodržiavať extrémnu hygienu postihnutého miesta. Nahromadená lymfa totiž môže spôsobiť zápal alebo infekciu pokožky. Ak sa k prvotému ochoreniu pridá aj infekcia, rekonvalescencia sa stáva veľmi náročnou, zdĺhavou a pre pacienta predstavuje veľmi vážny zdravotný problém.