Asi každý podnikateľ vie a potenciálny podnikateľ by vedieť mal, že podnikanie, to rozhodne nie je iba o okamžitých ziskoch, blahobyte a ľahšom živobytí. V mnohých prípadoch to tak vôbec nie je, túto aktivitu sprevádzajú neustále starosti, úradné a administratívne záležitosti, vyhovenie pohľadávkam, platenie záväzkov a nutnosť vidieť do (blízkej) budúcnosti. Človek je tu sám sebe pánom, čo ale tiež znamená, že nemá šéfa, ktorý by sa staral o fungovanie firmy. O jej úspešné a právoplatné fungovanie sa musí starať len sám podnikateľ, ktorý je tu veľakrát majiteľom aj zamestnancom v jednej osobe.
A do toho aj tie daňové licencie, kvôli ktorým výrazne stúpol počet slovenských podnikateľov, ktorí našli cestu, ako sa čo najfunkčnejšie zbaviť svojej firmy. A samozrejme pandémia, tá do toho priniesla ďalší ťažký otras. V takýchto prípadoch je potom to podnikanie naozaj len o starostiach, než o skutočnom obchodovaní a zárobkoch.
Jednoducho sa následne môže stať, že vlastníka firma, resp. podnikateľa jeho založený projekt- obchodná spoločnosť alebo firma a jej činnosť omrzí, prestane ho napĺňať, uberá ho o čas, pridáva mu starosti a logicky by tak najradšej s touto rozbehnutou aktivitou skončil.
V skutočnosti to ale nefunguje tak, že sa tejto firme prestane venovať, že s ňou prestane obchodovať, že sa prestane venovať zákazníkom a ona skrátka nejakým zázrakom len tak zmizne. Je totiž zapísaná v Obchodnom registri SR, je zaregistrovaná na daňovom úrade a stále oficiálne existuje. Čo znamená, stále má jej vlastník záväzky nehľadiac na to, či s ňou obchoduje alebo nie.
Riešenie?
- Môže ju zlúčiť so svojou inou firmou, môže byť vymazaná súdnym nariadením, môže predať jej obchodný podiel inému záujemcovi alebo s ňou môže vstúpiť do likvidácie. Likvidácia sro postup je náročnejší krok, ale v niektorých prípadoch ten najvhodnejší. Najmä vtedy, ak je malá pravdepodobnosť, že by sa podiel obchodnej spoločnosti podarilo predať, resp. prepísať na nového záujemcu, resp. ak o túto spoločnosť na trhu nie je dostatočný záujem.