Pravdepodobne sme s tým donedávna mali skúsenosť viacerí. V každej miestnosti a kúte nášho domu sme si dávali pozor, aby sme nesvietili zbytočne, „inak sa nedoplatíme“. Pokiaľ to teda nebolo nutné, zdroje osvetlenia sme zakaždým zhasli a verili sme, že tento mesiac poctivo ušetríme. Tieto myšlienky sa však už pomaly stávajú históriou. Nie, že by snáď bola elektrina zadarmo, ale ide predovšetkým o to, že súčasný trh ponúka oveľa úspornejšie svietidlá, najmä ak vravíme o tých s technológiou LED. Samozrejme poznáme aj úsporné žiarivky, ale spravme si isté porovnanie.
- Úsporné žiarivky oproti tým halogénovým predstavujú pravidelnú úsporu až o 80 %. Ich rozžiarenie po spustení do prechádzky však nie je okamžité.
- Led svietidlá dokážu ušetriť až 90 % energií a predstavujú okamžitý chod ihneď po zapnutí do prevádzky.
Pri „ledkách“ sa navyše udáva životnosť cca 45 000 hodín žiarenia, čo je určite ďalším z pozitívnych faktorov úspory. Podstatnú úlohu a vzájomnú odlišnosť zohráva zdroj žiarenia, ktorý sa nachádza vo vnútri žiaroviek. Zatiaľ čo klasické prevedenie predstavovalo rozžeravený drôt, u kompaktných žiariviek sú tu kladne nabité plynové častice a moderné „ledky“ zasa disponujú svetlo emitujúcou diódou (light emitting diode).
- Tento princíp led ale v súčasnosti využívajú aj iné svietidlá ako napríklad reflektory, praktické pásiky či funkčný a štýlový led panel.
Už i len samotné rozpálenie a teda rozsvietenie klasických žiaroviek spotrebovalo priveľa energií, pričom veľká časť odchádzala od tepla. Pri rozsvietení diódy je to samozrejme odlišné. Tento proces si pýta prakticky len minimálny odber elektriny a môže byť v prevádzke oveľa dlhšie s tým, že sa nemusíme obávať vysokých strát, respektíve poplatkov.
- Efektivita led svetelných zdrojov z hľadiska návratnosti investície prichádza spravidla už po niekoľkých mesiacoch od ich pravidelného užívania.