Energetická certifikácia budov vstúpila do platnosti už dávno. Veľa ľudí ale nie je informovaných o tom, kedy energetický certifikát potrebujú. Eneretika je predmetom rôznych diskusných tém nielen v parlamente ale aj v bežnom živote. Názory sú nejednotné a objavujú sa viaceré dohady o energetickej certifikácii. Na Slovensku je ale táto téma jasne vymedzená zákonom. Podmienky nájdeme v zákone o energetickej hospodárnosti budov. Ten si prešiel novelou ešte v roku 2012. Vieme teda, ktoré budovy spadajú do kategórie, vyžadujúcej túto certifikáciu.

energetická trieda

Jedná sa o rodinné a bytové domy, nemocnice, reštaurácie a hotely. Budovy určené na šport a poskytovanie veľkoobchodných a maloobchodných služieb. Spadajú sem aj nevýrobné budovy, spotrebúvajúce energiu. Energetický certifikát musíme mať pripravený pri predaji niektorej z týchto kategórií budov. Ten musí byť následne odovzdávaný pri predaji nehnuteľnosti predávajúcim k rukám kupujúceho. Rovnako musí byť doložiteľný k rukám nájomcu pri prenajímaní budovy. V takomto prípade majiteľ budovy musí odovzdať kópiu energetického certifikátu.

šetrenie energií

Bez energetickej certifikácie sa nepohnete ani v prípade, že staviate nový dom a chystáte sa ho riadne skolaudovať. Ku kolaudácii sa totiž energetická certifikácia musí prikladať, rovnako ako revízne správy od prípojok nehnuteľnosti. Samozrejme toto platí aj pri rekonštrukcii budov tejto kategórie. Energetická certifikácie je štandardom, ktorý legislatíva podporuje a má svoj význam. Okrem jasného záveru má aj samotný majiteľ budovy prehľad o tom, akým spôsobom a v akom rozsahu sa hospodári s energiami v priestoroch posudzovanej budovy. Je tu teda priestor na rekonštrukciu a nápravu chýb, kvôli ktorým má majiteľ budovy zvýšené potreby spotreby energie. K týmto prispieva napríklad nefunkčná izolácia alebo zastarané spotrebiče, s veľkou a zbytočnou spotrebou energie.