Veľký ekosystém nástrojov a knižníc je skutočným prínosom pre produktivitu vývojárov. Mať jeden jazyk, ktorý ovláda frontend aj backend, je obrovská výhoda, rovnakú sadu zručností je možné využiť v celej skupine.
Sila JavaScriptu je jadrová
JavaScript poskytuje množstvo nástrojov a možností, čo je dobré! Horkou pravdou však je, že pre vývojára neukladá takmer žiadne obmedzenia.
Sila JavaScriptu je jadrová – Vytvorenie niečoho, čo funguje s JavaScriptom, je jednoduché. Budovanie softvéru, ktorý je spoľahlivý a udržiavateľný, už také jednoduché nie je.
Spoľahlivosť kódu
Pri stavbe priehrady sa inžinieri v prvom rade zaujímajú o spoľahlivosť. Stavba priehrady bez plánovania alebo bezpečnostných opatrení je nebezpečná. Rovnako cieľom každého vývojára softvéru je napísať spoľahlivý softvér. Ak je kód nespoľahlivý, nezáleží na ničom inom. A aký je najlepší spôsob, ako napísať kód, ktorý je spoľahlivý? Jednoduchosť. Jednoduchosť je opakom zložitosti. Našou prvoradou zodpovednosťou ako vývojárov softvéru by preto malo byť zníženie zložitosti kódu.
Čo skúseného vývojára odlišuje od neskúseného, je to, či človek môže písať spoľahlivý softvér.
Nie je dostatok pamäte RAM
Ako vyvíjame spoľahlivý softvér? Musíme vziať do úvahy množstvo dostupnej pamäte RAM. Ako každý vývojár vie, mali by sme naše programy navrhnúť tak, aby boli efektívne z hľadiska pamäte, a nikdy nespotrebúvame všetku dostupnú pamäť RAM. Ak k tomu dôjde, začne sa výmena pamäte – všetko, čo sa nezmestí do pamäte RAM, sa uloží na pevný disk a výkon všetkých spustených programov sa začne znižovať.
Ako to súvisí s písaním spoľahlivého softvéru? Ľudský mozog má svoju vlastnú verziu pamäte RAM, nazývanú pracovná pamäť. Áno, náš mozog je najmocnejším strojom v známom vesmíre, ale prichádza so svojimi vlastnými obmedzeniami – v našej pracovnej pamäti môžeme mať v danom okamihu iba päť informácií.
To sa priamo premieta do programovania – jednoduchý kód spotrebúva menej duševných zdrojov, zefektívňuje nás a vedie k spoľahlivejšiemu softvéru.